Podatek u źródła w 2024 r. – online – 6 godzin wykładowych
Szkolenie skierowane jest do pracowników działów księgowości, głównych księgowych, dyrektorów finansowych, członków zarządu - osób które chciałyby zaktualizować oraz uzupełnić swoją wiedzę z zakresu podatku u źródła.
CEL SZKOLENIA
Aktualizacja wiedzy i informacji na temat podatku u źródła w 2024 r. przy uwzględnieniu dwóch projektów objaśnień podatkowych oraz ostatnich zmian w zakresie podatku u źródła a także zapoznanie uczestników szkolenia z najnowszymi i najważniejszymi wyrokami, orzeczeniami i interpretacjami podatkowymi związanymi z podatkiem u źródła. Podczas szkolenia omówione zostaną również inne wybrane zagadnienia związane z podatkiem u źródła.
WYKŁADOWCA
Aleksander Gniłka
Doradca podatkowy, wspólnik i założyciel Tax Support Center Sp. z o.o. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego. Specjalizuje się w zagadnieniach podatków dochodowych od osób prawnych i fizycznych, ubezpieczeń społecznych i problematyce cen transferowych. Wcześniej pracownik międzynarodowej firmy doradczej Rödl & Partner oraz szef działu podatku dochodowego od osób prawnych w Tax Advisors Group Sp. z o.o. Autor kilkudziesięciu publikacji z tematyki prawa podatkowego (Grupa wydawnicza Infor, Wydawnictwo Presscom, Rzeczpospolita) oraz autor i współautor kilku pozycji książkowych. Wykładowca na studiach podyplomowych „Doradca Podatkowy” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz „Kadry i Płace” na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Prowadzi szkolenia m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, BDO, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Krajowej Izby Podatkowej.
PROGRAM
1. Ostatnie zmiany związane z poborem podatku u źródła (beneficjent rzeczywisty, pobór podatku u źródła przy płatnościach powyżej 2 ml, opinia o zastosowaniu preferencji, możliwość posługiwania się kopią certyfikatu rezydencji).
2. Terminy składania oświadczeń przez płatników oraz terminu ważności oświadczeń składanych przez płatników.
3. Projekt objaśnień podatkowych z 19 czerwca 2019r. dotyczący zasad poboru podatku u źródła i zasad zachowania należytej staranności (najnowsze orzecznictwo w zakresie zachowania należytej staranności).
4. Projekt objaśnień podatkowych z 25.09.2023r. dotyczący beneficjentów rzeczywistych w podatku u źródła.
5. Zasady opodatkowania dochodu nierezydentów.
6. Zmiany w podatkach dochodowych od 2017 r. związane z podatkiem u źródła (rozszerzony katalog przychodów osiąganych na terytorium RP).
7. Zmiany w podatkach dochodowych dotyczące podatku u źródła od biletów lotniczych wynikające z ustawy z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. poz., 1448).
8. Dochody opodatkowane podatkiem u źródła w Polsce - art. 21 i 22 ustawy o CIT (odsetki, dywidendy, należności licencyjne, know-how i inne) oraz art. 29 ustawy o PIT.
9. Opodatkowanie dywidend w świetle przepisów UE i PL.
10. Zwolnienie z podatku u źródła należności licencyjnych, od 1 lipca 2013r. i wypłacanych dywidend – warunki zwolnienia.
11. Opodatkowanie odsetek na podstawie polsko – niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (skutki podatkowe dotyczące odsetek od zaległości, kapitalizacji odsetek, Cash-pooling).
12. Opodatkowanie odsetek w świetle przepisów UE i PL.
13. Opodatkowanie należności licencyjnych oraz innych świadczeń określonych w art. 21 ustawy o CIT na podstawie polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
14. Opodatkowanie należności licencyjnych za korzystanie z oprogramowania komputerowego oraz urządzeń przemysłowych, środków transportu.
15. Opodatkowanie należności z tytułu umów cywilnoprawnych i innych umów określonych w art. 29 ustawy o PIT.
16. Certyfikat rezydencji oryginał czy kopia.
17. Przeliczanie wartości określonych w walucie dla celów podatkowych w Polsce.
18. Nierynkowe zachowania a podatek u źródła.
19. Płatnik podatku u źródła i jego obowiązki nałożone ustawą o CIT i PIT (terminu poboru podatku i wpłaty do US, deklaracje PIT-8AR, CIT-10Z , informacje IFT).
20. Konwencja MLI a podatek u źródła.
21. Planowane zmiany związane z podatkiem u źródła.
22. Najnowsze interpretacje indywidualane i orzeczenia sądów administracyjnych związane z podatkiem u źródła.
23. Pytania, dyskusja, zakończenie.
W ramach szkolenia zapewniamy:
- udział w szkoleniu, możliwość zadawania pytań,
- materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (plik pdf),
- zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
ORGANIZACJA
- Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie zgłoszenia i należności w terminie wskazanym przez Organizatora (przed realizacją).
- Szkolenie odbędzie przy użyciu platformy do zdalnego prowadzenia zajęć Microsoft Teams.
- Wymagania techniczne komputera: procesor dwurdzeniowy 2GHz, 2 GB pamięci RAM, system operacyjny Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, ChromeOS3, połączenie internetowe o prędkości nie mniejszej niż: 2048 kbps (2 Mbps), głośniki/kamera/mikrofon.
- Realizacja szkolenia jest uzależniona od zainteresowania powyższą tematyką.
Zapraszamy serdecznie!